26. oktoober 2015
25.-26.oktoober
Täiskuunädal. Mida alustanud pühapäev algas leheloo ärasaatmisega, kulmineerus väga paljukesi hobukoplis ja lõppes Solarises „Hotell Transilvania“ vaatamise ja Lido-kohvikus tuhandest asjast kõnelemisega. Nii peab elama! Ehkki lühikeseksjäänud öödest Brigitaga, ohtratest elamustest ning füüsilisest koormusest ja vastutusest võib pilt risti ja tükatise killustumise tõttu mõnel hetkel mõni tee püsti olla. Esmaspäevahommikul on uus jõud, kõigi tütardega koos saunalaval kõõludes endasse kogutu on paika loksunud ning energiapuhang pilvis. Kõik hea on alles ees – tütrebeepsu sünnini on jäänud kuu – seni sünnivad iga päev imed. Ütlesid pühal päeval üle Soone lennanud luiged.
https://www.youtube.com/watch?v=1hWE52zsOaA
Indi kaksikud tulid – ja said Manni seljas nii üksi kui kaksi, nii õiget kui tagurpidi sõita. Tüdrukud õppisid jalustel seismist ja kergendamist ning Mann mõistagi nurrus
Tüdrukute papa oli meil gruum ja buldooser – aitas Rebeka jaluserihmad parajaks ja kaks uut heinarulli paika.
Brigita, kes laupäevases Mirje-trennis oli üle pika aja sadulas, oli pühapäeval juba pädev ka Rebeka treeningut suunama ja kangesti hea sai. Minu tüdrukud – nii ülemised, alumised kui nähtamatud – Klaudia oli kohal, ehkki udutas ja tuulutas. Luiged tõid Klaudia ikka väga kohale. Kesse või? Ma ei tea. Õrnroosa naisterahvas on.
Tuli mulle toeks sälgusid põlletaskus hoidma. Paratamatu ja teadlik tapmine metsas ajas piigad paanikasse – Indil olid kaksikud, Brigital Rebeka ja pärast kaksikute ema hallata – minu missioon oli sälud põue pista. Hobused teavad. Kui tulistatakse Saunaküla lasketiirus, on neil üsna ükskõik. Kui metsas on põtrade ajujaht, puudutab see meid kõiki – mis juhtub ühega, juhtub kõigiga…
https://www.youtube.com/embed/52hT5r2NwLY
Tundsin sel nädalavahetusel vaid poegadest puudust. Kõik muu oli kuidagi erakordselt õigesti ja hästi. Tõsi, ekselisse ei mahu sellest kõigest mitte miski. Ei Kerli koerakliinik ega Murutari-tütarde ettevõtmised, ei kaksikute kirgastamine ega ülikontsentreeritud vestlused-kohtumised-edasiminekud.
Hea on oma lastes sisalduda. Tohutu vastutus oma kogemustest parim edasi anda ilma, et nad samu ämbreid-rehasid külastama peaksid.
https://www.youtube.com/watch?v=zWX5Iqlnglk
Esmaspäev algas ühe lubatud tekstiteoga, seejärel vormistasin viimaste päevade elamused-kogemused tervikpildiks ning me lükkasime Indiga enne kooli Madam Citroenist laupäeval-laetud heinad välja. Veetsin palju tunde täiskuu-eelset kirjavahetust-dokumendiehitust korraldades. Boksid ja muu ja mää sinna vahele. Siis tõin Sirgi siia asja ja Asja uurima. Õhtul tuleb üks kuninga jünger töhe ja kaks pikka telefonikõnet teevad samuti töid.
Tuleb hea nädal. Väga hea. Kõige parem.
Täna me ei suudle. Homme ka mitte
:
Küüslauk – looduslik antibiootikum ja võimas immuunsüsteemi tugevdaja
20. oktoober 2015 10:42
Küüslauguküüs on üks paremaid vahendeid mitmete haiguste raviks. Küllap paljud meist ei ole väga suured küüslaugusõbrad – eriti tema lõhna pärast kui ta on toores – aga saades teada tema lugematutest eelistest, oleks patt teda oma toitudesse mitte lisada. Kuigi küüslauku nimetatakse ka lehkavaks roosiks, ei ole kahtlust, et teda toidule lisades aitab ta tugevdada valmistatava toidu kvaliteeti ning maitset, vahendab Goodnews.ee.
Küüslauk on meie kultuuriruumis vanim teadaolev raviomadusi omav taim; ka “imerohuks” kutsutud taim on lahenduseks kõigele – nohust katkuni.
Küüslaugu kasutamise alguseks Inglismaal loetakse aastat 1548. See taim kuulub Alliaceae perekonda, mis koondab veel selliseid köögivilju nagu sibulad, porrulauk, murulauk ja šalottsibul. Ladina keeles on küüslauk Allium sativum.
Mis on küüslaugu peamine koostisosa, mis muudab ta nii võimsaks taimeks? Vastus on väävli ja flavonoidide kombinatsioon haiguse vastu võitlemiseks. Küüslaugus on erinevaid väävliühendeid, mis annavad küüslaugule tema iseloomuliku terava lõhna ja tugeva maitse. Küüslaugus leiame ka vitamiine B1, B6 ja C ning olulisi toitaineid nagu kaltsium, mangaan, fosfor, trüptofaan ja vask.
Mille puhul ja kuidas seda imerohtu tarvitada?
Looduslik antibiootikum
Väävli aktiivne toimeaine allitsiin on tuntud oma antibiootikumilaadsete omaduste poolest. Seda kemikaali toodetakse, kui küüslauku kas hakkida või närida. Allitsiin ei tapa ainult mikroobe, vaid ka pärsib organismis nende arengut – 1 mg allitsiini tõhusus võrdub 15 standard ühiku penitsilliiniga.
Immuunsuse käiviti
Antioksüdandi omadustega küüslauk aitab säilitada tugevat immuunsüsteemi. Tema toime aktiviseerib organismis selliseid immuunsüsteemi rakke nagu T-lümfotsüüte ja makrofaage, mis aitavad tugevdada organismi kaitsevõimet.
Ideaalne vererõhu stabilisaator
Ameerika Ühendriikides, kus keskmiselt 50 miljonit inimest kannatavad kõrge vererõhu all, läbiviidud uuringud tõestavad, et küüslauk aitab verelibledel vabastada gaasilist vesiniksulfiidi H2S, mis aitab veresooni laiendada ja kontrollib ka vererõhku.
Küüslauk vähendab kolesteroolitaset, mis aitab samuti vererõhku hoida.
Vähendab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumist
Üheks küüslaugu kasulikumaks omaduseks on tema põletikuvastane toime. On teada, et ta kaitseb veresoonte põletiku ning oksüdatiivse stressi eest. Reaktiivse hapniku molekulid põhjustavad limaskesta veresoonte kahjustumist, mis suurendab meie keha riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse, näiteks ateroskleroosi ja infarkti, samuti oksüdatiivne kahju võib põhjustada ka põletikke ja veresoonte ummistumist – seda probleemi aitab lahendada küüslaugus sisalduvad ainulaadsed väävliühendid.
Küüslaugus sisalduv B6-vitamiin kaitseb samuti südamehaiguste eest, alandades organismis homotsüsteiini taset, mis muidu võib otseselt kahjustada veresoonte seinu. Küüslaugul on ka sarnaselt aspiriinile verd vedeldavad omadused.
Hoiab ära vähki
Küüslauk liigitatakse vähivastase toidu hulka ja on avastatud tema kasulikkus, ravides peaaegu kõiki vähivorme, va eesnäärme- ja rinnavähki, kui teda võtta iga päev. Kui küüslauku võetakse ainult paar korda nädalas, siis ta ravib ainult kahte tüüpi vähki – neeru- ja pärasoolevähki.
Nohuravim
Külmetushaiguste põhjuseks on peaaegu 200 viirust. Viirusevastane ühend allicin aitab ravida neid külmetushaigusi põhjustavaid viiruseid. Uuringud tõestavad, et küüslaugu mõju on tõhusam, kui tema võtmisega alustada enne infektsiooni kinnipüüdmist. Samuti on tõestatud, et ta vähendab ka külmetushaigustest toibumise kestvust. Külmetuse esimeste märkide saabudes kas närida 4 küünt toorest küüslauku või lisada need oma supi sisse.
Küüslauk kui valuvaigisti
Küüslauk on väga kasulik artriidist põhjustatud valu leevendamisel. Putukahammustuste ja skorpionide hammustuse puhul saab kergendust, kasutades lokaalselt küüslaugu mahla. Samuti võib kasutada küüslaugumahla segatuna soolaga lokaalselt verevalumite ja nikastuste korral.
Kiire vahend hambavalu korral
Lõigatud küüslauguküünt hõõrudes oma valutavate hammaste ja igemete juures, kaob valu mõne aja pärast.
Tõhus ravi soolatüügaste ja herpese korral
Soolatüügaste ravil tuleb värskelt purustatud küüslauguga määrida mõjutatud ala, varsti nad kaovad ja herpese ravil lõigata küüslauguküüs kaheks pooleks, süüa üks pool ning teine poolt asetada mõjutatud piirkonda.
Kuidas küüslauku tuleks kasutada?
Nagu varem mainitud, on küüslaugu tugev maitse ja terav lõhn märk sellest, et küüslaugus on rohkesti sulfiide. Nii et proovige valida selline, millel on tugev maitse ja mis on kasvanud orgaaniliselt – need on parimad.
Kaua säilitatud küüslauk on tuntud kui kõige võimsam antioksüdant. See on küüslauk, mis on viilutatud ja seejärel kaks aastat vees või alkoholis leotatud.
Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab järgmist päevast annust küüslauku:
Kui ei ole teisiti ette nähtud, keskmine päevane annus on järgmine: värske küüslauk – 2-5 grammi; kuivatatud pulber – 0,4-1,2 grammi; küüslauguõli – 2-5 milligrammi; küüslauguekstrakt – 300-1000 milligrammi (tahke aine). Küüslauku tuleb võtta koos toiduga, et vältida seedetrakti ärritust.
Allikas: Goodnews.ee
http://www.hooandja.ee/projekt/taisring-indiaanlane-moisavalitsejaks – ainult natuke veel ongi puudu . Aitäh!